Styl grzbietowy

Ułożenie ciała: Ciało pływaka w kraulu na grzbiecie jest cały czas wyprostowane. Oś długa tworzy z powierzchnią wody kąt ok. 8-10º. Głowa, tułów, biodra i nogi tworzą linię zbliżoną do prostej. Powierzchnia klatki piersiowej, podbródek i linia uszu znajdują się na poziomie wody. Głowa jest wyciągnięta, broda lekko ściągnięta do klatki piersiowej W trzkcie ruchów rąk obserwuje się rotację ciała pływaka wokół osi długiej (w płaszczyźnie poprzecznej). Kąt rotacji dochodzi do 40º w każdą stronę.

W pracy rąk grzbiecisty można wyróżnić: 1. fazę podwodną: rozpoczyna się od zanurzenia wyprostowanej ręki za głową nieco na zewnątrz od linii barków. Towarzyszy temu skręt tułowia w kierunku ręki zanurzonej. W fazie chwytu wody ręka pozostaje wyprostowana w stawie łokciowym. Dalsza faza podwodna „pociągnięcie” przebiega ze zgięciem ręki w łokciu. Ugięciu łokcia towarzyszy jego ruch w dół, a dłoni – ku powierzchni wody. Kąt zgięcia w stawie łokciowym dochodzi do 80-90º. W dalszej części fazy podwodnej – w fazie odepchnięcia – następuje prostowanie ramienia w stawie łokciowym. Towarzyszy temu ruch pchania wody dłonią aż do momentu, gdy dłoń osiągnie wysokość bioder. 2. Fazę nadwodną – po wyjęciu z wody – jest przenoszona w kierunku za głowę. W pływaniu sportowym preferuję się przenoszenie ręki wyprostowanej nad głowę i zanurzenie nieco w bok od linii barków.

Praca nóg: W pływaniu kraulem nogi wykonują ruchy w dół i w górę. Silniej akcentowany jest ruch nogi z dołu do góry, gdyż dzięki niemu powstaje główna siła napędowa. Ruch w dół odbywa się do kąta ok. 10º w stosunku do lustra wody. Ruch ten rozpoczyna udo, a za nim podąża podudzie i stopa. Stopa przy tym ustawia się biernie w pozycji pośredniej między zgięciem grzbietowym a podeszwowym. Ruch nogi w górę również rozpoczyna udo. Podudzie i stopa kontynuują jeszcze ruch w dół do położenia, w którym zgięcie w stawie kolanowym wynosi ok. 110º. Z tego położenia następuje energiczny wyprost w stawie kolanowym i ruch uda w górę. Ruch ten kończy się tuż pod powierzchnią wody.

Praca stóp: W czasie ruchu nogi w dół stopa wykonuje zgięcie grzbietowe. Ruch ten jest wykonywany przy rozluźnieniu mięśni podudzia i stopy na skutek ruchu podudzia. Ruch kolana w górę, zapoczątkowujący ruch uderzenia nogi w górę, ustawia stopę w dużym zgięciu podeszwowym. Zgięcie to (ok. 120º) jest utrzymywane przez cały czas ruchu stopy w górę.
Kontakt